SAMKART VİZELEME

Vizeleme (Güncelleme) işlemleri, kişiselleştirilmiş Samkart’larda kullanıcının indirimli veya ücretsiz kullanım şartlarının devam ettiğini belgeleyerek ulaşım kartı kullanımının süresinin uzatılmasını ifade eder.

23.02.2021 tarihli 2021/3-8 numaralı UKOME Kararı gereği Samkart Vizeleme ücreti olarak Samkart Başvuru Merkezimizde ve Online Vizeleme işlemlerinde 35,00 ₺ ücret alınmaktadır.

 1. Öğrenci /Öğretmen Samkart Vizeleme İşlemleri

                     İndirimli Kullanım Süresi: Müracaat tarihinden itibaren 1 yıldır.

  •  Samkart Başvuru Merkezinde Yapılan Vizeleme İşlemleri İçin;
   •  ÖĞRENCİ: Başvuru tarihindeki eğitim /öğretim yılına ait “Aktif Öğrenci” olduğunu belgeleyen öğrenci belgesi
   • ÖĞRETMEN: Kullanıcının “Aktif Çalışan” olduğunu belgeleyen güncel tarihli görev belgesi veya son aya ait SGK hizmet dökümü.

Uyarı = UKOME nin  11.10.2019 tarih ve 2019/6 sayılı kararına göre ; Açık İlköğretim, Açık Orta Öğretim, Açık Öğretim Fakültesi ve herhangi bir üniversitenin uzaktan eğitim programlarında eğitim gören öğrencilerinin ve 3308 sayılı Kanun’un 11 inci maddesi gereği çıraklık okulları öğrencilerinin 30 yaşını doldurmuş kişiler öğrenci indirimli ulaşım kartından faydalandırılmamaktadırlar.

  • Online Vizeleme İşlemleri:
   • Kullanıcının “Aktif Öğrenci veya Aktif Çalışan” olduğu MEB ve YÖK üzerinden sorgulanabilmektedir, bu sebeple herhangi bir belge ibrazına gerek duymadan online vizeleme işlemi Samulaş Mobil Uygulaması üzerinden yapılmaktadır.
   • Kullanıcı Samkart’ını ulaşım kart numarası ile ( Örn: 59H6J7AV ) Samulaş Mobil Uygulamasına kaydettikten sonra vizeleme adımları takip ederek vizeleme işlemi yapabilmektedir.

 

Uyarı = Açık İlköğretim, Açık Orta Öğretim, Açık Öğretim Fakültesi ve herhangi bir üniversitenin uzaktan eğitim programlarında eğitim gören öğrencilerinin ve 3308 sayılı Kanun’un 11 inci maddesi gereği çıraklık okulları öğrencilerinde UKOME nin  11.10.2019 tarih ve 2019/6 sayılı kararına göre;  30 yaş sınırı olduğundan bu gruptaki kullanıcıların kartlarına online vizeleme işlemi yapılamamaktadır. Örgün eğitim kategorisinde eğitim görmeyen öğrenciler, vizeleme işlemlerini Samkart Başvuru ve Danışma Merkezimizden yaptırmaları gerekmektedir.

 

 1.  65 Yaş ve Üzeri Samkart Vizeleme İşlemleri

                   Ücretsiz Kullanım Süresi: Müracaat tarihinden itibaren 2 yıldır.

   •  Vizeleme işlemi için kullanıcının kimliğinin aslı ile Samkart Başvuru ve Danışma Merkezimize müracaat etmesi gerekmektedir.
 1. % 40 ve Üzeri Engelli Samkart Vizeleme İşlemleri

                     Ücretsiz Kullanım Süresi: “Engelli Tanıtım Kartında”  belirtilen “Kart  Geçerlilik Süresi” kadardır.

   • Vizeleme işlemi için kullanıcının kimliğinin aslı ve Engelli Tanıtım Kartı ile birlikte Samkart Başvuru ve Danışma Merkezimize müracaat etmesi gerekmektedir.
 1. Kurumsal Ücretsiz Samkart Vizeleme İşlemleri

                   Ücretsiz Kullanım Süresi: Kart kişiselleştirme tarihi gözetmeksizin Yıl Sonuna kadar.

   •  Bu kart tipleri: Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük Muhafaza, Orman Muhafaza, Zabıta, TÜİK, Milli Sporcu, Basın Mensubu, Harcırah Kartları vb. kullanıcıların kartlarını kapsar.
   • Kart sahipleri yılsonunda görev belgeleri ve kimlikleri ile haklarının devam ettiğini ibraz ederek kartlarını vizeleme işlemi yaptırıp geçerlilik sürelerini 1 yıl daha devam ettirirler.
   • Vizeleme yapılmayan kartlar kullanım dışı bırakılmayıp yolcularımızın mağdur olmaması adına tam tarife üzerinden ücretlendirilir.

Uyarı = Herhangi bir sebeple vize işlemi yapılamayan kartlar; kart sahibinin sorumluluğunda olup, vizesi yapılmadığı için ulaşımda tam ücret ödendiği gerekçesiyle SAMULAŞ A.Ş. den ücret iadesi talep edilemez ve SAMULAŞ A.Ş. sorumlu tutulamaz.