Büyükşehir Belediyesi Futbol Turnuvası

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Birimler Arası Spor Turnuvalarının bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirildi. Oynanan müsabakalar ile başlayan spor organizasyonunda futbol kategorisinde 24 takım mücadele etti. Lig usulü oynanan futbol branşındaki müsabakalardan Samulaş adına sahada ter döken Raycelona ve Tramvay gücü kendi gruplarından çıkamazken  2Samulaş Güvenlik takımı kendi grubundan 2.olarak son 8 takım arasına adını yazdırmayı başardı. Çeyrek filan ve Yarı final maçlarından galibiyet ile ayrılan Samulaş Güvenlik final maçında rakibine üstünlük kuramayarak turnuvayı 2.i olarak  tamamladı. Müsabakalarda ter döken tüm Samulaş çalışanı arkadaşlarımıza ve maçlarda varlığı ile destek olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Tramvaylar 2023 yılında 23,5 milyon yolcu taşıdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait tramvaylar 2023 yılında 100 bin 760 seferle 23,5 milyon yolcu taşıdı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan SAMULAŞ, çağın ve teknolojinin gereksinimlerine uygun olarak hizmet vermeye devam ediyor. Kentte toplu taşımada önemli bir noktada yer alan tramvaylar, 2023 yılında 100 bin 760 sefer yaparak 23,5 milyon yolculuk hizmet verdi. Bunun 8 milyonluk kısmının ise öğrenciler olduğu belirtildi. Ayrıca 10 Ekim 2023 tarihinde ise 92 bin yolcuya hizmet vererek günlük yolcu taşıma rekorunu kırdı. 25’i kadın olmak üzere toplam 87 vatman, 29 adet tramvay ve 42 istasyon ile 34 kilometrelik hat güzergahında hizmet veren hafif raylı sistemin en yoğun yolcu hareketliliğinin olduğu istasyon yıllık 4 milyon yolcu ile Türk-İş İstasyonu oldu. Bu istasyonu sırasıyla Cumhuriyet Meydanı ve Atakent İstasyonları takip etti.

Teknolojik gelişmeleri takip ederek vatandaşlara en iyi şekilde hizmet sunmayı ve yeniliklerle müşteri memnuniyetini artırmayı amaçladıklarını belirten SAMULAŞ Genel Müdürü Fatih Arlı, “2023 yılında yolcularımıza güvenli ve konforlu bir ulaşım imkanı sağladık. Bunun yanı sıra 2023 yılında birçok yenilik getirdik. Bunlardan biri de toplu taşıma hizmetlerinde kredi kartı ve QR -NFC gibi diğer dijital kanalları devreye almak oldu. 2023 yılının ilk aylarında aylık kredi kartı kullanımı sayısı 15-20 binlerden Şu an da 115-120 binlere ulaştı” dedi.

7 bin 663 afetzede vatandaşa Kardeş Kart verdiklerini belirten Arlı, “Ayrıca sosyal belediyecilik anlamında şehrimize depremzede olarak gelen misafirlerimizin yanında olduk. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemizin kararıyla 7 bin 663 vatandaşımıza ‘Kardeş Kart’ vererek onların ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasını sağladık. Yine özellikle engelli vatandaşlarımız için sesli ve görsel uyarıcı sistemler ile mobil ulaşım uygulamalarında geliştirmeler talep ettik ve bu alanda da çalışmalar tamamlanmak üzere muhtemelen birkaç ay içinde hizmete almış olacağız. Son olarak 10 adet yeni tramvay alımı ile ilgili süreç devam ediyor. İnşallah en kısa sürede yeni tramvaylarımızı da vatandaşlarımızın hizmetine sunarak raylı sistem yolculuk hizmetlerimizin memnuniyet düzeyini artırmayı hedefliyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunarak onların rahat ve konforlu bir ulaşım hizmeti almalarını sağlamak" diye konuştu.

SAMULAŞ GENEL MÜDÜRÜ FATİH ARLI (İHA/SAMSUN-İHA)

SAMSUN’UN DİJİTAL REHBERİ SAMSUN MOBİL

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kente dair tüm içerikler ve vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalara tek yerden ulaşım imkanı sunuluyor. Uygulama ile belediye hizmetleri ve kamu kurumlarına kolay erişim sağlanırken, il dışından gelen vatandaşlar için ise ‘Dijital kent rehberi’ hizmeti veriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile hem kentte yaşayan vatandaşlara hem de turistlere her türlü bilgiye ve hizmete daha kolay ve hızlı erişim imkanı sunduklarını söyledi.

Gelişen son teknolojiyi her alanda yaptığı proje ve çalışmalarda etkin olarak kullanan Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara çağın gereklerinin ötesinde hizmet sunma anlayışıyla çalışmaya devam ediyor. Elektrikli otobüslerden, yapay zeka ile yönetilen ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ne, Mekanik Katlı Otoparklardan, dijital alanda hazırlanan haberleşmeye yönelik basın-yayın uygulamalarına kadar bir çok projesinde son teknolojiyi aktif olarak kullanan Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile vatandaşların tüm talep ve ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir dijital hizmet sunuyor. ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kentte dair tüm içerikler ve vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalara tek yerden ulaşım imkanı sağlanıyor. Samsun’a dair her şeyin içinde yer aldığı tek uygulama ile Belediye hizmetlerine, kamu kurumlarına kolay erişim imkanı sunuyor.

BİLGİYE KOLAY VE HIZLI ERİŞİM

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yazılımı hazırlanan içeriği ve ara yüz tasarımı ise Basın Birimi tarafından oluşturulan ‘Samsun Mobil’ play store ve app store uygulamalarından ücretsiz olarak indiriliyor. Kullanım kolaylığı ile dikkat çeken uygulamada ‘Samsun’u keşfet, Belediyem, Alo 153, Ulaşım, Kültür sanat, Nöbetçi eczane, Mobil harita, Canlı izle’ ana başlıkları içinde detaylı bilgiler yer alıyor. Uygulama içindeki sekmelerde ayrıca Samsun’daki görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikler, lezzetler, taksi durakları, otoparklar, trafik yoğunluğu ve hava durumu, toplu taşıma durakları ve seferleri gibi detaylı bilgileri barındırması nedeniyle özellikle şehir dışından gelen vatandaşlar için ‘Dijital kent rehberi’ hizmeti sunuyor. Ayrıca uygulama Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma alanları ve abonelik işlemlerini de içerisinde barındırıyor.

ŞEHRE DAİR HERŞEY TEK UYGULAMADA

‘Şehre Dair Her Şey Burada’ mottosuyla hazırlanan ‘Samsun mobil’ uygulamasının çok önem verdikleri bir çalışma olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Vatandaşlarımızın her alanda sorunlarını çözmek, ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kentimizde yaşayan vatandaşlarımıza Samsun’a gelen yerli-yabancı turistlere, bilgiye ve hizmetlere daha kolay daha hızlı erişim imkanı sunmayı amaçladık. Bu noktada ‘Samsun Mobil’ bizim çok önem verdiğimiz kendi ekiplerimizin uzun ve detaylı çalışmasıyla özenle hazırladığımız bir uygulama. Samsun için her alanda son teknolojiyi kullanan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

2.Rail Industry Show Fuarındayız

19-23 Eyllül 2023 ETO – Eskişehir Fuar Merkezi’nde Rail Industry Show, milli bilince ve kültürel farkındalığa sahip yerli organizatör firmaların işbirliğinde alanında deneyimli ve profesyonel ekibiyle ülkemizin ve sektörün ilerleyişine katkıda bulunacak en önemli uluslararası buluşma platformunda yerimizi aldık.

İstasyon Detay Temizlik

Eğitim sezonu öncesi istasyonlarımızın detay temizliği Kampüs içerisinden başlayarak tüm istasyonlarımızda özenle ve titizlikle devam ediyor.

Tramvay Detay Temizlik

Temiz ve sağlıklı ulaşım için gece servisi tamamlanarak depoya giren tramvayların rutin temizliklerine ek planlı olarak sırasıyla tramvayların detaylı temizliği titizlikle ve özenle yapılmaktadır.

Eurasia Rail 2023 Fuarındayız

21-23 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşmiş olan Raylı sistemler sektörüne yönelik olarak Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak bilinen Eurasia Rail, bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini bir araya getirdi. Bu büyük etkinlikte bizde standımız ile yerimizi aldık.

 

Teknolojileri Takip Ediyoruz.

Tramvaylarımızda en güncel, uluslararası kestirimci bakım teknolojilerini takip ediyoruz. Bu kapsamda Almanya menşeli ZF firmasının yetkilileri ile hat-tekerlek arıza erken uyarı sistemi konulu çalıştay düzenledik.