OTOBÜS YOLCULUK KURALLARI

 1. Elektronik bilet veya akıllı kart olmadan yolculuk yapılamaz.
 2. Araçlarımızda yolcularımız, ücretli, indirimli ve serbest kişiselleştirilmiş ulaşım kartları sürücü veya görevli personelin görebileceği şekilde fotoğraflı tarafı görünecek şekilde okutulmalıdır. (Cüzdan içerisinde kart okutulmamalıdır.)
 3. Toplu ulaşım kartlarının sahte olması, süresinin dolması ya da kişiye özel toplu ulaşım kartlarının başkası tarafından kullanılması durumunda yolcunun binişine izin verilmez. Kullanıldığının tespit edilmesi halinde sürücü tarafından müsadere altına alınır.
 4. Toplu ulaşım kartları otobüslere binmeden önce hazırlanmalıdır.
 5. 7 yaş ve altındaki çocuklar yanlarında ebeveynleri bulunmak koşulu ile ücretsiz seyahat edebilirler.
 6. Durak ve araçlara çöp atılmamalıdır.
 7. Toplu taşıma araçlarına durak haricinde iniş ve biniş yapılamaz.
 8. Araçlara ön kapıdan binip, inişlerde orta ve arka kapılar kullanılmalıdır.
 9. Duraklarda veya araç içerisinde karşılaşılabilecek acil durumlarda (şüpheli paket, acil sağlık sorunu vb.) en yakın görevli bilgilendirilmelidir. (155 polis,112 acil )
 10. Hareket noktaları ve duraklarda araçların önünden ve arkasından geçmek can güvenliği açısından tehlikelidir. Otobüsün dışındayken aracın manevra ve hareket alanı dikkate alınarak otobüsten uzak durulmalıdır.
 11. Hareket halindeki araçların arkasından ve önünden geçilmemelidir.
 12. Araçlara binerken sıraya girilmeli, hamile, yaşlı, engelli ve çocuklu yolculara öncelik tanınmalıdır.
 13. Araca bindikten sonra aracın ön kısmında bekleme yapılmamalı binecek olan diğer yolculara yer açacak şekilde arka kısımlara doğru ilerlenmelidir.
 14. Araca binince diğer yolcularımıza engel teşkil edeceğinden sırt çantaları çıkarılmalıdır
 15. Eşyalar araç koridorunun ortasında geçişi engelleyecek şekilde tutulmamalıdır.
 16. Araçlarda ve kapalı duraklar içerisinde sigara, elektronik sigara vb. tütün ürünleri tüketilmemelidir.
 17. Araçlarda yiyecek- içecek veya herhangi bir ürün satışı yapılamaz.
 18. Araçlarda kabuklu yiyecek, içecek tüketimi yapılamaz.
 19. Kendini ve diğer yolcuları tehlikeye sokacak derecede alkollü durumda olan vatandaşlarımız otobüslerimizde seyahat etmek için ısrar etmemelidir.
  (Kendisine veya diğer yolcularımıza zarar verecek derecede  alkol veya uyuşturucu almış kişiler araçlara alınmaz herhangi bir şekilde binmişler ise  kullandıkları bilet iade edilmeksizin çıkartılırlar zorluk çıkartanlar kolluk güçlerine teslim edilir.
 20. Araç içerisinde kazalara neden olabileceğinden paten, bisiklet, kaykay vb. tekerlekli araçlar otobüslere binilirken elde taşınmalıdır. ( Bisiklet ile biniş 07:00-09:30 ile14:00-19:00 arasında yapılamaz.)
 21. Araçlara görme engellilere ait kılavuz köpekleri ve  taşıma kaplarındaki kafes hayvanları hariç binilemez.(Serbest kaldıklarında yolculara zarar verebilecek yırtıcı ve zehirli hayvanlar alınmaz)
 22. Otobüslerde bulunan uyarı ve ikaz bildirimlerine uymanız can güvenliğiniz açısından zorunludur.
 23. Engelli aracı ile binişlerde sürücünün refakatinde araca binilmeli ve emniyet kemeri takılmalıdır.
 24. Benzin vb yakıt ile çalışan engelli araçları da otobüslere alınmaz.
 25. Çuval, valiz vb. büyük hacimli eşyalarla başka bir yolcuyu rahatsız etmemeli, gerektiğinde yolcunun kucağında taşınabilecek veya yolcu koltuğu altına sığabilecek ebatlarda olmalıdır.
 26. Araçlara, kesici, delici alet ve patlayıcı maddeler İnsan sağlığına zarar verecek madde ihtiva eden kimyasallar ile binilmesi yasaktır.
 27. Araçlarda seyahat eden bebekli yolcularımız güvenlik açısından bebek arabasını katlayıp, bebek ebeveyn kucağında, oturarak seyahat etmelidir.
 28. Sürücü, araç kullanırken gereksiz soru ya da sohbetle meşgul edilmemelidir.
 29. Araçlarda seyahat ederken trafik akışı içerisinde gerçekleşebilecek ani durumlara karşı dikkatli olunmalı ve güvenli bir şekilde el tutamaklarından tutulmalıdır.
 30. Araçlarda cep telefonu ile diğer yolcuları ve sürücüyü rahatsız edecek şeklide yüksek sesle konuşulmamalı, diğer yolcularla yüksek sesli sohbet edilmemeli ve kulaklık kullanılmadan müzik dinlenilmemelidir.
 31. Yolcularımızın araç içerisinde asılı olan afiş ve tanıtımları sökmesi, değiştirmesi ve izinsiz afiş ve ilan asması yasaktır.
 32. Otobüs aktarma alanlarında, kapalı veya açık duraklarda idari yönetimin izni olmadan herhangi bir toplantı, gösteri vb. aktiviteler ile otobüs içerisinde reklam, tanıtım ve her türlü propaganda yapılması kesinlikle yasaktır.
 33. Yolcular araçlarda bulunan araç gereçlere, oturma ve ayakta durma alanlarına zarar vermemeli, yazı yazmamalı, kirletmemeli, oturma yerlerine ayak dayamamalı ve basmamalıdır.
 34. Araçlarda yolculuk esnasında, hırsızlık, taciz, kavga ve acil müdahale gereken olaylarda durumla sürücüye bildirim yapılmalıdır.
 35. Araçlarımızda DURACAK butonuna basılmayan kapılar açılmamaktadır. Yolcularımızın inecekleri durağa gelmeden duracak butonuna basmaları ve araçların durak ceplerine girmeden en yakın iniş kapısına doğru ilerlemeleri inişlerde sorun yaşanmaması için gereklidir.
 36. Araçtan inmeyecek yolcular kapı önlerini işgal etmemeli, inecek yolcuların geçişlerini ve şoförün kapı görüşünü engellememelidir.
 37. İdarenin izni olmadan anket, video çekim ve röportaj yapılamaz.
 38. Araçlarımızda kayıp eşya bulan vatandaşlarımız görevli şoföre buldukları eşyayı tutanak karşılığı teslim etmelidirler.
 39. Otobüslerde bulunan acil durum ekipmanlar (İmdat Çekici, YSC, kapı acil çıkış valfi) gereksiz kullanılmaz
 40. Yolculuk esnasında şoför ile tartışmayınız.
 41. Sürücüye ve ulaşım personeline hakaret, darp girişimi, otobüse verilen zarar ile ulaşım hizmetinin engellenmesinin kamuya karşı işlenen suçlar olarak kabul edilmektedir.</li