SAMSUN’UN DİJİTAL REHBERİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kente dair tüm içerikler ve vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalara tek yerden ulaşım imkanı sunuluyor. Uygulama ile belediye hizmetleri ve kamu kurumlarına kolay erişim sağlanırken, il dışından gelen vatandaşlar için ise ‘Dijital kent rehberi’ hizmeti veriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile hem kentte yaşayan vatandaşlara hem de turistlere her türlü bilgiye ve hizmete daha kolay ve hızlı erişim imkanı sunduklarını söyledi.

Gelişen son teknolojiyi her alanda yaptığı proje ve çalışmalarda etkin olarak kullanan Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara çağın gereklerinin ötesinde hizmet sunma anlayışıyla çalışmaya devam ediyor. Elektrikli otobüslerden, yapay zeka ile yönetilen ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ne, Mekanik Katlı Otoparklardan, dijital alanda hazırlanan haberleşmeye yönelik basın-yayın uygulamalarına kadar bir çok projesinde son teknolojiyi aktif olarak kullanan Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile vatandaşların tüm talep ve ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir dijital hizmet sunuyor. ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kentte dair tüm içerikler ve vatandaşların hayatını kolaylaştıracak uygulamalara tek yerden ulaşım imkanı sağlanıyor. Samsun’a dair her şeyin içinde yer aldığı tek uygulama ile Belediye hizmetlerine, kamu kurumlarına kolay erişim imkanı sunuyor.

BİLGİYE KOLAY VE HIZLI ERİŞİM

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yazılımı hazırlanan içeriği ve ara yüz tasarımı ise Basın Birimi tarafından oluşturulan ‘Samsun Mobil’ play store ve app store uygulamalarından ücretsiz olarak indiriliyor. Kullanım kolaylığı ile dikkat çeken uygulamada ‘Samsun’u keşfet, Belediyem, Alo 153, Ulaşım, Kültür sanat, Nöbetçi eczane, Mobil harita, Canlı izle’ ana başlıkları içinde detaylı bilgiler yer alıyor. Uygulama içindeki sekmelerde ayrıca Samsun’daki görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikler, lezzetler, taksi durakları, otoparklar, trafik yoğunluğu ve hava durumu, toplu taşıma durakları ve seferleri gibi detaylı bilgileri barındırması nedeniyle özellikle şehir dışından gelen vatandaşlar için ‘Dijital kent rehberi’ hizmeti sunuyor. Ayrıca uygulama Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma alanları ve abonelik işlemlerini de içerisinde barındırıyor.

ŞEHRE DAİR HERŞEY TEK UYGULAMADA

‘Şehre Dair Her Şey Burada’ mottosuyla hazırlanan ‘Samsun mobil’ uygulamasının çok önem verdikleri bir çalışma olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Vatandaşlarımızın her alanda sorunlarını çözmek, ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. ‘Samsun Mobil’ uygulaması ile kentimizde yaşayan vatandaşlarımıza Samsun’a gelen yerli-yabancı turistlere, bilgiye ve hizmetlere daha kolay daha hızlı erişim imkanı sunmayı amaçladık. Bu noktada ‘Samsun Mobil’ bizim çok önem verdiğimiz kendi ekiplerimizin uzun ve detaylı çalışmasıyla özenle hazırladığımız bir uygulama. Samsun için her alanda son teknolojiyi kullanan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

2.Rail Industry Show Fuarındayız

19-23 Eyllül 2023 ETO – Eskişehir Fuar Merkezi’nde Rail Industry Show, milli bilince ve kültürel farkındalığa sahip yerli organizatör firmaların işbirliğinde alanında deneyimli ve profesyonel ekibiyle ülkemizin ve sektörün ilerleyişine katkıda bulunacak en önemli uluslararası buluşma platformunda yerimizi aldık.

İstasyon Detay Temizlik

Eğitim sezonu öncesi istasyonlarımızın detay temizliği Kampüs içerisinden başlayarak tüm istasyonlarımızda özenle ve titizlikle devam ediyor.

Tramvay Detay Temizlik

Temiz ve sağlıklı ulaşım için gece servisi tamamlanarak depoya giren tramvayların rutin temizliklerine ek planlı olarak sırasıyla tramvayların detaylı temizliği titizlikle ve özenle yapılmaktadır.

Eurasia Rail 2023 Fuarındayız

21-23 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşmiş olan Raylı sistemler sektörüne yönelik olarak Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak bilinen Eurasia Rail, bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini bir araya getirdi. Bu büyük etkinlikte bizde standımız ile yerimizi aldık.

 

Teknolojileri Takip Ediyoruz.

Tramvaylarımızda en güncel, uluslararası kestirimci bakım teknolojilerini takip ediyoruz. Bu kapsamda Almanya menşeli ZF firmasının yetkilileri ile hat-tekerlek arıza erken uyarı sistemi konulu çalıştay düzenledik.

“🎈Bizler BAŞARDIK💫🥳 🎉 “

“🎈Bizler BAŞARDIK💫🥳 🎉 “
Samulaş ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü birlikteliğiyle personellerimizde tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amacıyla “BAŞARABİLİRSİN” sloganıyla sigara bırakma kampanyasını Haziran ayı itibariyle hayata geçirmiştik.

Toplamda 32 kişiyle başladığımız ekibimizle 6 ayı geride bıraktık ve 13 arkadaşımız, “Daha Sağlıklı bir Hayata Merhaba🎉” dedi 👏

Genel Müdürümüz Enver Sedat TAMGACI’nın ve İl Sağlık Müdürümüz Muhammet Ali ORUÇ’un katılımıyla kutlama yemeğinde bir araya geldik. Arkadaşlarımıza tebrik plaketlerini ve “Ağızlarının tadı hiç bozulmasın” diye çikolatalarını ikram ettik. 🥇🍫
Her nefesini sağlıkla almaya karar veren arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. 🙏

Başardık Listemiz;
SAYGIN ÖNDER AKAL
UĞUR ÖKSÜZ
ABDULREZZAK TUNA
AYHAN DEMİRBAŞ
ERHAN GÜREL
İBRAHİM ASLAN
KADİR ÇAP
SEDAT TAN
YUSUF KURT
BURAK ARAL
FATİH KÖSE
AHMET MURAT MUTAY
BURCU GÜRSOYLU

Porto Metrosundan ikinci ziyaret

Portekiz’in 2’nci büyük şehri Porto’nun Metro Yöneticileri 2’kez SAMULAŞ’ı ziyaret etti. Önceki ziyaret 2019 yılında gerçekleşmiş, portekizli operasyon yöneticileri SAMULAŞ a konuk olmuştu.

Portekizli yöneticiler bir gün boyunca İtalyan Ansaldo Breda Sirio , Çin  CRRC araçları ile Yerli üretim Durmazlar Panorama marka araçların işletim hattında bizzat sürüş anlarında araçlarda bulunarak araç performansını ve konforunu incelediler.

Ertesi gün SAMULAŞ işletmesinde Genel Müdür Enver Sedat TAMGACI, Bakım Onarım Müdürü Muhammet DEMİREL, Elektrik-Elektronik Mühendisi Onur KÖSEOĞLU ve Makine Mühendisi Serkan SALMAZ ın da katıldığı toplantıda işletmemiz ve araçlarımız hakkında portekizli yöneticilere bilgi verildi.

Toplantıda SAMULAŞ ın ve Porto Metrosunun sahip olduğu araçların farklı tasarımlarının performans, bakım süreçleri ve arıza sıklıkları konularında ne gibi farklı etkiler ortaya çıkarabildiği tartışıldı.

Portekizli yöneticiler özellikle Çin menşeili CRRC marka araçları incelemek istediler. Bu araçlar hakkında SAMULAŞ’ın tecrübelerden istifade etmek istediklerini belirtiler.

Depo sahasında ve bakım onarım atolyesinde portekizli yöneticilere tanıtım yapıldı  ve  bilgi verildi. Gelecekteki olası işbirliği imkanları hakkında görüş alış verişi yapıldı.

Porto Metrosu atölye müdürü Sayın Armando SENA bu gezide karşılaştığı konukseverlik nedeniyle SAMULAŞ teknik ekibine teşekkür etti ve  Porto şehrine davet etti.

****************************************************************************************************

Workshop Manager Armando SENA and Director Victor OCHOA visited SAMULAŞ from Porto Metro,

The previous visit was in 2019, Portuguese operations managers were guests of SAMULAŞ.

Portuguese managers examined the performance and comfort of vehicles by being in the vehicles during the daytime operation of all trams; Italian Ansaldo Breda Sirio, Chinese CRRC, and domestic production Durmazlar Panorama for a day.

The next day, Portuguese managers were informed about our company and our vehicles in the meeting with General Manager Enver Sedat TAMGACI, Maintenance and Repair Manager Muhammet DEMİREL, Electrical-Electronics Engineer Onur KÖSEOĞLU, and Mechanical Engineer Serkan SALMAZ.

At the meeting, it was discussed how the different designs of the vehicles owned by SAMULAŞ and Porto Metro have different effects on performance, maintenance processes, and failure frequencies.

Also, it was talked about possible future cooperation opportunities.

Portuguese managers especially wanted to examine CRRC brand vehicles.  They wanted to be informed about Samulaş’s experiences.

Mr. Armando SENA, workshop manager of Porto Metro, thanked to SAMULAŞ technical team for the hospitality he received during this trip and invited to the city of Porto.

Kapaklar Birleşsin Adımlara Dönüşsün!

Samsun Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş. (SAMULAŞ A.Ş.), bünyesinde bulunan 29 adet Hafif Raylı Sistem aracı ve 111 adet otobüs aracı ile günde ortalama 100 bin kişiye toplu ulaşım hizmeti vererek toplumsal hayatın devamlılığında görev üstlenmektedir.

Günlük hayatın sürekliliğinde vazgeçilmez bir yeri olan toplu ulaşımın, bir ihtiyaç olarak ulaşım hizmetinin sağlanmasının yanında bir çok konuda toplumsal farkındalığın artmasına vesile olacağına inanıyoruz.
Bu inançla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile bir araya gelerek, plastik kapak kampanyasına destek olmaya karar verdik.
Bu birlikteliğin amacı Omurilik Felçlisi olup, tekerlekli sandalye ihtiyacı olan kişilere destek sağlamanın yanında Plastik Kapak geri dönüşüm sürecine de destek sağlamak.
Bu amacı gerçekleştirmek için SAMULAŞ A.Ş.’ye işletme alanında ve haklın kullandığı istasyonlarda kapak toplama kutularını yerleştirdirdik ve sosyal medya aracılığı ile duyurularını yapmaya başladık.
Projemizde ilk hedefimiz plastik kapak geri dönüşüm süreci konusunda sosyal farkındalık oluşturmak ve 6 ay içinde (5 Eylül 2021 Omurilik Felçlileri Günü’ne kadar) 1 Akülü Tekerlekli Sandalye için gerekli olan kapak miktarına ulaşmak.

Samkart’a Hes Kodu Nasıl Tanımlanır?

Samkartınıza HES Kodu tanımlama yapabilmek için öncelikle bilinmesi gereken 2 bilgi vardır. Bunlardan bir tanesi HES Kodu diğeri ise Samkart’ınızın kart numarasıdır. HES Kodunu almanın 3 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar şöyle;

  1. HES kodunu aşağıdaki adımlardan herhangi birisiyle Süresiz olarak alabilirsiniz.
  2. Samkartınıza ait kart numarasını aşağıdaki adımlardan herhangi birisiyle öğrenebilirisiz
    1. Samkartınıza istasyonlarda bulunan Kiosk cihazlarından yada Samkart Bayilerinden yapacağınız yüklemeler sonrası tarafınıza verilecek olan “Kart Dolum Fişi” üzerinde bulunan “Kart No” alanındaki numaranın ilk 8 hanesini kullanarak;
    2. Samkartınızın üzerinde belirli noktalarında yer alan numaralardan hem rakam hem de harflarden oluşan 8 haneli kod ;
    3. NFC özelliği olan android akıllı telefonunuz var ise Samulaş Mobil Uygulamasını kullanarak ana ekranda yer alan Bakiye Sorgulama menüsü yardımı ile kartınızı okutarak;

Yukarıdaki adımlar sonucunda HES Kodunu ve Ulaşım Kart Numarası öğrendikten sonra  buraya tıklayarak açılan sayfada gerekli alanları doldurarak tanımlama işlemini hata yok ise tamamlamış olacaksınız. Girilen verilerde herhangi bir uyumsuzluk var ise kaydınız tamamlanmayacak ve sebebi size bildirilecektir. Eğer verilerde hata yok ise işleminiz başarı ile tamamlandı onayı alacak ve işleminizi tamamlamış olacaksınız.