Büyükşehir’den Günde 100 Bin Kişiye Kesintisiz Hizmet

Samsun’da kentiçi toplu taşımacılık hizmeti veren Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ 20 saate yakın hizmet süresi ile ulaşımın en önemli aktörü konumunda.

2010 yılında 16 tramvay ve 16 kilometrelik Üniversite-Gar arasında hafif raylı sistem ile hizmet vermeye başlayan SAMULAŞ günümüzde 8 adet yerli üretim tramvayımızın da içinde bulunduğu 29 hafif raylı sistem aracı ile yaklaşık 30 kilometrelik Üniversite-Tekkeköy raylı sistem hattı ile Samsun halkına hizmet veriyor.

Karadeniz Bölgesi’nin nüfus, eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açısından en gelişmiş ve en büyük şehri olan Samsun’da gelişen ve değişen şehircilik anlayışına uyumlu olarak halka daha güvenli, konforlu ve modern bir ulaşım hizmeti sunmayı görev edinen SAMULAŞ, bu doğrultuda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor ve hem raylı sistem araçlarıyla hemde ring ve ekspres otobüsleriyle Haftaiçi hergün 100 binin üzerinde vatandaşa hizmet veriyor.

29 tramvay 4-5 dakika aralıklarla hizmet veriyor

Samulaş’ ın Samsun halkına verdiği hizmetler ile ilgili bilgi veren Operasyon Müdür Sevilay Germi Telci “Şuan ülkemizde 12 şehirde hafif raylı sistem işletmesi bulunuyor. Biz hizmetimizin sekizinci yılını tamamlarken bazı şehirler yeni yeni raylı sistem proje çalışmaları yürütmeye başlıyor. 29 araçtan oluşan Raylı Sistem filomuz ile hizmetlerimize 06.15 itibariyle Tekkeköy ve Üniversite istasyonlarından başlıyoruz.  Sabah ve akşam yoğun saatlerde 4 ila 5 dakika aralıklarla raylı sistem hizmeti verirken Haftaiçi günlerde çoğunlukla 65 binin üzerinde yolcuya hizmet veriyoruz.” dedi.

5 Ekspres, 17 ring hattı hizmet veriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına Samsun kent içerisinde ulaşım hizmetlerini yerine getirdiklerini dile getiren Operasyon Müdürü Telci “2018 yılı itibariyle filomuzda bulunan 91 otobüs ile raylı sistem hattının yanı sıra lastik tekerlekli araçlarımız ile de ring ve ekspres hizmeti veriyoruz. Ekspres hatlarımızın planlamasını Konut-Hastane, Konut-Okul, Konut-İş odaklı olarak yapıyor ve vatandaşlarımıza bu doğrultuda hizmet veriyoruz. Şu an SAMULAŞ tarafından halkımıza hizmet veren 5 adet ekspres 17 adet ring hattımız bulunuyor. Ekspres otobüslerimiz hizmet noktalarına göre yoğun saatlerde 8 ila 15 dakika aralıklarla hizmet veriyor. Ekspres ve ring araçlarımız ile günlük olarak yaklaşık 20 bin yolcuya hizmet veriyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir